صنعت گردشگری در استان گلستان از شعار تا عمل

طی سال‎های دور و نزدیک، همیشه از جانب مسئولان گلستانی از گردشگری به عنوان یکی از مهم‎ترین قابلیت‌های‎ توسعه گلستان یاد شده، اما به نظر می‎رسد این بخش همچنان روزمرگی را تجربه می‎کند.

 خبرگزاری فارس: صنعت گردشگری در گلستان از شعار تا عمل

به گزارش سایت امید(پدیده)مینودشت از خبرگزاری فارس، وقتی آمار چند ماه اخیر در زمینه اقامت و دیگر برنامه‎های مرتبط با حوزه گردشگری استان را مورد بررسی قرار می‎دهیم، درمی‎یابیم نه تنها تحول چندانی در این بخش نداشته‎ایم، بلکه حتی در موضوعی چون اقامت گردشگران در گلستان پسرفت هم داشته‎ایم.

 این در حالی است که با شروع به کار مسئولان گلستانی این بخش در دولت یازدهم و ارائه برنامه، شعار و وعده‎های طرح شده، انتظار می‎رفت استان شاهد برنامه و طرح‎های مناسب و عملیاتی در این حوزه باشد، انتظاری که هنوز به سرانجام نرسیده و اتفاق چندان بزرگی در این حوزه روی نداده است.

طی چند سال گذشته غیر از اوایل فصل بهار که به دلیل ماهیت فصل و تعطیلات متداول، شاهد حضور بسیاری از مسافران به گلستان بوده‌ایم، اما حتی طی این مدت نتوانسته‌ایم از این فرصت هم برای ماندگاری مسافران در استان استفاده کنیم.

 جدا از این موضوع هنوز زیرساخت‎های گردشگری در گلستان با وجود مواهب خدادادی همچون گذشته است و گمان نمی‎رود برنامه خاصی برای تحول در این بخش تدارک شده باشد.

 *جشنواره اقوام دستاورد چندانی برای گلستان نداشته است

از سویی دیگر جشنواره بین‎المللی اقوام، جدا از برخی حرکت‎های سمبولیک، پیرو سال‎های گذشته تنها هزینه‎های گزافی را تحمیل کرده و دستاورد چندانی نداشته و چیزی به این استان فقیر شمالی نیفزوده است.

 عمر این جشنواره از 9 سال گذشته است، آن هم جشنواره‎ای در سطح بین‎الملل، اما واقعیت آن است که این رخداد، نتایج چندانی برای استان در پی نداشته و تنها برگزاری آن برای مسئولان استان به عنوان یک کارنامه کاری مورد توجه بوده است.

 برنامه‎ای با چنین تجربه، رویکرد و گستره‎ای آن هم سابقه چندساله، نه تنها باید به دنبال اهداف اولیه خود، یعنی معرفی استان باشد، بلکه باید اهداف بیشتر دیگری را در برنامه‎ریزی‎های خود تعقیب کند تا بتواند نتیجه مناسبی را عاید استان سازد، وگرنه مانند هر سال چند میهمان استانی و خارجی را گرد هم می‎آوریم و باز هم روز از نو و روزی از نو.

 همان‌گونه که پیش از این نیز گفته شد، آیا در این برنامه توانسته‎ایم از حضور سفیران کشورهای عموما همسایه در جهت افزایش صادرات خود بهره بگیریم و در مسیر توانمندسازی استان در این بخش استفاده کنیم.

 آیا دستگاه گردشگری و میراث فرهنگی به عنوان یکی از متولیان صنایع‌دستی در استان توانسته ‎است به عنوان مثال فرش ترکمن یا دیگر صنایع‌دستی و محلی استان را از وضعیت نامناسب فعلی خارج ساخته و دوباره به عنوان یک برند ارزشمند حداقل به میهمانان داخلی و خارجی عرضه کند.

 *زیرساخت‎های گردشگری در گلستان توسعه نیافته‎‎اند

 واقعیت این است که سالیان سال است که در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی هنوز مسیر استان مشخص نیست، هنوز زیرساخت این ظرفیت مهم توسعه استان بکر مانده و ابعاد مختلف توسعه آن در مسیر رشد و پیشرفت قرار نگرفته است.

 تعریف بسته‎های سرمایه‎گذاری در حوزه گردشگری از جمله راهکارهایی است که می‎تواند تحول سریع و قابل توجهی در این بخش ایجاد کند، چنانچه امام جمعه گرگان و نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان نیز اخیرا بر همین موضوع در نماز جمعه گرگان تاکید کرده‌اند.

 همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان هم اعتقاد دارد که فقدان طرح‎های گردشگری موجب شده تا مسافران گلستان را به عنوان مقصد خود انتخاب نکنند و به همین دلیل استان سودی از گردشگری نبرد.

  ابراهیم کریمی در گفت‎وگویی با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: آمارهای حضور گردشگران در گلستان متفاوت است، اما در مجموع فرقی برای استان ندارد و مسافران توقف چندانی در گلستان ندارند.

 موضوعی نگران‌کننده آن هم با وجود بیش از 20 هتل، مهمان‎پذیر و هتل‌آپارتمان در گلستان، به راستی چرا چنین اتفاقی در گلستان روی ‎دهد، چرا نتوانسته‎ایم از ظرفیت میلیونی رهگذران در مسیر گردشگری استان سود ببریم، اگر کمی دقت کنیم و منصف باشیم به این نکته خواهیم رسید که این استان با وجود بسیاری از جذابیت‎های طبیعی نتوانسته سلیقه مسافران را تامین و آنها را در این شهر ماندگار کند. 

 *گلستان طرح‎های جذابی برای ماندگاری گردشگران ندارد

 کریمی معتقد است که مشکل استان کمبود هتل و مراکز اقامتی نیست، بلکه مشکل آن است که این استان شمالی به ویژه مرکز آن شهر گرگان، طرح‌هایی که مسافر را جذب خود کند، ندارد.

 وی در پایان با تأکید بر حمایت از سرمایه‌گذاران هدفمند برای توسعه گردشگری در استان اذعان کرد: ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی در کنار طرح‌های جدید مکمل یکدیگر هستند و باید توسط بخش خصوصی این بخش‎ها را توسعه داد و به سامان رساند.

 همچنین نماینده مردم گرگان و آق‎قلا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تصحیح فرهنگ رفتار با سرمایه‎گذاران در استان بیان کرد: برای تقویت زیرساخت‌های گردشگرى گلستان، فرهنگ ضدسرمایه‌گذار باید اصلاح شود تا زیرساخت‌های گردشگرى و صنایع مادر تقویت شود.

  حجت‎الاسلام سیدعلی طاهری اظهار کرد: یکى از ظرفیت‌های فوق‌العاده مهم استان گلستان، گردشگرى است توانمندی‎های جنگل، دریا، کوه و دشت و کویر که در بسیارى از استان‌های کشور فاقد آن هستند، این ظرفیت همگى در استان گلستان وجود دارد.

 وی تصریح کرد: گلستان یک ایران کوچک است که باید این ظرفیت‌های مغفول مانده گلستان به مردم کشور و حتى مردم خودِ استان معرفى شود.

 طاهری اضافه کرد: در اوج گرماى تابستان که دماى برخى از نقاط استان به 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، با طی یک ساعت مسیر به نقاط مرتفعى می‌رسیم که باید از وسایل گرم‌کننده استفاده کرد که این ظرفیت جذب گردشگر و توریسم در این استان است.

 وی خاطرنشان کرد: از نقاط منفى موجود در استان، زیرساخت‌های ضعیف است، موقعیت مناسب گلستان باعث شده تا مسافران مشهد از گلستان عبور کنند، اما ما به دلیل زیرساخت‌های کم نتوانسته‌ایم ماندگارى یک‌شب در استان را براى گردشگران ایجاد کنیم، اینها دلایلى است که باعث شده استان ما نتواند درآمد سرانه بالایى داشته باشد.

 *اصلاح فرهنگ ضدسرمایه‌گذاری در گلستان

 نماینده مردم گلستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در برخى اداره‌های استان، فرهنگ ضدسرمایه‌گذار وجود دارد، وقتى یک سرمایه‌گذار وارد استان می‌شود، به‌اندازه‌ای او را اذیت می‌کنند که پیشمان می‎شود و استان را رها می‎کند.

 طاهری یادآور شد: برخى استان‌ها سرمایه‌گذارها را می‌قاپند، هیچ دردسرى براى سرمایه‌گذار ایجاد نمی‌کنند، انتظار این است که مسئولان این فرهنگ ضدسرمایه‌گذار را اصلاح کنند تا زیرساخت‌های گردشگرى و صنایع مادر تقویت شود.

 وی اذعان کرد: اقدام دیگرى که دولت و مجلس پیگیر بودند، ایجاد منطقه آزاد اقتصادى است، لایحه آن در کمیسیون اقتصادى تصویب‌شده و منتظر اعلام دوباره آن در صحن هستیم.

 طاهری اضافه کرد: منطقه آزاد یک فرصت طلایى براى استان است منوط به اینکه از منطقه آزاد براى صادرات استفاده شود.

 وی خاطرنشان کرد: در برخى مناطق آزاد شاهد هستیم که تبدیل به کانالى براى واردات شده است، امیدواریم با تصویب منطقه آزاد گلستان، تولیدی‌هایی که با مشکلات فراوان در حال ادامه کار هستند، امکانى براى صادرات محصولات خود پیدا کنند و از این‌ جهت کمکى به تولید ملى در استان شود.

 همچنین نماینده شهرستان علی‌آبادکتول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت طبیعت بکر گلستان برای جذب گردشگر و رشد اقتصادی استان ابراز کرد: گلستان با توجه به ضعف در جذب گردشگر و برای بهره‌برداری از فرصت‌های منطقه نیازمند سرمایه‌گذاری است.

 *بخش گردشگری در گلستان ضعیف است

 رحمت‌الله نوروزی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس با انتقاد از بی‌توجهی برخی مسئولان به قابلیت‎های مناطق مختلف استان تصریح کرد: اگر چه بخش‌های کشاورزی و گردشگری در استان ضعیف است، اما در زمینه استقرار صنعت اقدامات خوبی صورت گرفته که امیدواریم در مجموع همه بخش‌ها به پیشرفت چشمگیری دست یابند.

 وی ادامه داد: توسعه گردشگری در گلستان نیازمند سرمایه‌گذاری است و باید سرمایه‌گذاران را به سمت فعالیت در طرح‌های مناطق ناشناخته و یا مغفول مانده سوق دهیم.

 به نظر می‎رسد با وجود اعتراف همه مسئولان استان به ظرفیت‎های بالقوه گردشگری، هنوز اقدام عملی برای تحول در این بخش یا انجام نپذیرفته و یا آن‌چنان کند است که این تلاش‎ها احساس نمی‎شود، جدا از کارکرد فرهنگی این موضوع، بدون شک بهترین راهکار در تحول این بخش، آماده‎سازی زمینه‎های حضور سرمایه‎گذاران و ایجاد جذابیت‎های جدید برای استانی است که بهترین امکان را برای جذب مسافران و گردشگران داراست.

صنعت-گردشگری-در-استان-گلستان-از-شعار-تا-عمل